Eksploracja

Czy to dochodowe?


W Eve jest wiele sposobów zarabiania. Exploring to jeden z nich i może być bardzo dochodowy. Jednak by tak się stało, jak w każdym innym przypadku, musimy mieć odpowiednie skille. Przy zbyt niskich nie damy rady pokonać trudniejszych zabezpieczeń i pozostanie nam zadowolenie się mniej wartościowym loot'em. Dlatego jeśli ma to być nasza podstawowa forma zarobku, przydadzą nam się moduły Data i Relic Analyzer II, wysokie skille główne i poboczne w skanowaniu i fregata covertops posiadająca większebonusy do siły naszego wirusa.

Czym latać?


Jeśli nastawiamy się na Relic Site i Data Site, wystarczy nam podstawowa skanowaczka taka jak np Probe . Jeśli jednak chcemy robić to porządnie, polecam skanowaczkę covert ops, która posiada spore bonusy do siły wirusów data i relic. Cheetah to przykładowa wersja covert ops statku Probe. Do tego jest o wiele bezpieczniejsza od zwykłego statku dzięki covert opsowemu cloakowi (jeśli planujemy się zapuszczać do Low-seca, gdzie zarobek na skanowaniu jest znacznie większy. (Do tego skille na coveropsową skanowaczkę pokrywają się z tymi na bombera, więc dwie pieczenie na jednym ogniu.)

Salvager nigdy nie przyda wam się na anomaliach typu Data i Relic Site. Potrzebny nam tylko data analyzer i relic analyzer oraz opcjonalnie cargo scanner. Dodatkowo polecam w rigach zamontować  Small Emission Scope Sharpener I oraz Small Memetic Algorithm Bank I . Znacznie zwiększy nam siłę wirusów, co przyda się szczególnie w low-secu, gdzie wg mnie ciężko pokonać zabezpieczenia budynków z blueprintami tech II. Jeśli jednak potrzebna wam rekompensata skilli skanowania w postaci rigów lub modułów zajmujących med-sloty, polecam indywidualne dopasowanie statku do swoich umiejętności.



Klasyczny statek do skanowania

Tak więc nasz fit w zależności od skilli  i stylu lataniapowinien wyglądać podobnie do tego:

Highslot: 
Core probe launcher + 16 sister core scanner probe (druga ósemka automatycznie się nam załaduje po wystrzeleniu pierwszej.
Improved cloaking device lub wersja covertops (jeśli nasz statek ją obsługuje)

Medslot:
Cargo scanner I (opcjonalnie)
Data Analyzer I (lub wersja II)
Relic Analyzer I (lub wersja II)
Microwarpdrive (niektóre z puszek oddalone są od siebie o ~80km)
Wybrany przez nas wzmacniacz skanowania o ile posiadamy wolny medslot.

Lowslot:
3x Warp core stabilizer, 3x Nanofiber lub mieszanka. Niestety wraz z dodatkiem Rubicon pojawiły się wyspecjalizowane grupy polujące na explorerów posiadających 2 krótkie punkty, dzięki czemu bez trudu łapią skanujące statki.

Alternatywny statek do skanowania w Nullsecu

Alternatywą dla poprzedniego statku jest wybranie do skanowania intreceptora - statku odpornego na bańki. Jest to fit zaproponowany na jednym z kanałów youtube o eve online i nie zdołałem go jeszcze sprawdzić. Jego wyposażenie nie odbiega od standardu - jedynie w low slotach umieszczono dwa cargohold extendery, które zwiększają niską ładowność statku oraz moduł interia stabilizer. Intreceptory to statki bardzo szybkie i zwrotne, a w połączeniu z ich naturalną odpornością na Nullsecowe obańkowanie bram na pewno stanowią dobry wybór, jeśli zdecydujemy się zapuszczać w tamtejsze rejony.


Lista skilli podstawowych i pobocznych

Skille odpowiedzialne za hackowanie:

-Archaeology
-Hacking
-Survey

Co jest naszym celem?


Na planszy, którą mamy przed sobą, musimy odnaleźć miejsce, gdzie znajduje się 'System Core' danego zabezpieczenia. By go zaatakować, używać będziemy wprowadzonego do systemu przez nasz moduł wirusa. W przypadku zamieszczonym poniżej, wirus wprowadzony w prawym górnym rogu będziemy prowadzić kliknięciami kolejno przez jaskrawe, okrągłe pola. Nie sposób ocenić gdzie znajduje się System Core (kilka razy zdarzyło się, że był tuż 'za zakrętem'), zaś wielkość planszy zależy od trudności i wartości znajdującego się w kontenerze loot'a.






Czym jest wirus?


Wirus wprowadzamy do widocznego na planszy układu i przedzieramy się nim przez zabezpieczenia w poszukiwaniu System Core'a. Wirus ma dwa współczynniki - nazwijmy je żywotnością i siłą. Od żywotności zależy ile ataków na zabezpieczenia możemy jeszcze wykonać. Jego siła ma wpływ na to, ile uszkodzeń zadajemy obronnym programom, takim jak zwykły firewall, czy restoration node, no i oczywiście System Core. Na siłę wirusa ma wpływ wiele rzeczy. Zaczynająć od skilli (hacking i archeology, wymagane do obsługi modułów data i relic analyzer), przez moduły data/relic analyzer I lub II, po odpowiednie rigi i bonusy od naszego statku.

Na górze widnieje Żywotnośc, na dole siła naszego wirusa.

Tymczasowo możemy nieco wzmocnić nasz wirus pozyskanymi podczas hackowania programami.


Co możemy wygrzebać hackując system i jak tego użyć?



Odblokowując kolejne punkty na ścieżce możemy natrafić nie tylko na kłody rzucane nam pod nogi, ale na programy, które ułatwią, a czasem przesądzą o tym, czy damy radę pokonać zabezpieczenia danego systemu. Każdy z takich znalezionych przez nas programów trzeba aktywować, a jego działanie wynika z opisu, ale w sumie sprowadza się do kilku podstawowych rzeczy. Albo naprawia naszego wirusa (Ikonka klucza), lub chroni nas przed uszkodzeniami podczas najbliższego ataku na zabezpieczenie (ikonka prostokąta z którego odłamują się małe kwadraciki). Może również trafić się nam program, po którego aktywacji otrzymujemy 'darmowy' atak na wybrany cel, bez odnoszenia uszkodzeń przez nasz wirus. Należy pamiętać, że każdy ze znalezionych wspomagaczy należy aktywować z dolnego paska.

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą możemy natrafić, hackując system. Są to pola z białym krążkiem. Póki go nie aktywujemy, nie mamy pojęcia co się tam znajduje. Przyznam szczerze, że ja traktuje je jako deski ostatniego ratunku. Gdy droga dalej jest zablokowana na tyle, że nie dam rady się przebić, liczę na szczęście i odblokowuje znalezione wcześniej białe kółka. A takie coś zamienić może się albo w kolejnego firewalla, przy większym pechu w restoration node, a przy odrobinie szczęścia w program, który uratuje nam tyłek.


Na jakie zabezpieczenia możemy natrafić, hackując system?


Firewall
Podstawowym zabezpieczeniem, na jakie trafimy to dwa rodzaje firewalli, między którymi narazie nie dostrzegłem różnicy innej niż w sile. Odkryty firewall blokuje pole, które zajmuje, oraz wszystkie pola go otaczające. W skrócie: nie możemy ich odkryć kliknięciem. Wartość na górze to wytrzymałość danego firewall'a, którą musimy zredukować do zera.

Drugim pod względem współczynnika wnerwiania hackera są Supression Nodes. Ten typ firewalla tłumi skuteczność naszego wirusa, zmuszając nas do wykonywania większej ilości ataków, więc warto się go pozyć.


Restoration Node
Największym naszym przeciwnkiem jest Restoration Node. Wirus ten jest o tyle wredny, że przy każdym ataku na niego, przy każdym ruchu na puste pole, bądz przy każdym ataku na jakikolwiek inny firewall, Restoration Node każdorazowo wzmocni odkryte już przez nas wirusy. W pewnym momencie może nam to kompletnie uniemożliwić zhackowanie systemu. Dlatego gdy już na taki Node natrafimy, według nie należy go jak najszybciej zniszczyć, trzymając kciuki by nasz System Core nie zajdował się za wzmocnionymi firewallami, które postanowiliśmy zignorować.



Atak na System Core - co się stanie potem?


Atak na System Core to kulminacja naszych starań. O ile nie pozostało nam zbyt mało puktów życia wirusa, możemy się uśmiechnąć. Gdy pokonamy rdzeń, otrzymamy możliwość otwarcia puszki i zabrania tego co było w środku.

Ogólne porady i uwagi


Rozpoznało mi podczas skanowania site'a jako Wormhole - daje ignore result. I tak i nie. Z początku tak robiłem, by skupić się na wykrywaniu data i relic site. Potem zacząłem po wszystkim skanować też WH. W prostym celu - gdy namierzyłem takie, które w opisie miało, że prowadzi do Low lub null security space, przeskakiwałem. W przypadku low-seca rozglądałem się po kilku systemach. W przypadku Null-seca traktowałem to jako bramę, na której nie powinno być kampiącej ekipy z bańką (Warp distruptor). Rabowałem co było w systemie i przeskakiwałem dziurą do starego systemu.

To czy natrafiając na pierwszy firewall zaatakujemy go, czy też postanowimy zostawić na później, wybierając inną ścieżkę, zależy wyłącznie od nas. Należy mieć jednak na uwadze, że możemy natrafić na Restoration Node, które podczas naszych ataków wzmocnią już uruchomione, lecz niezniszczone przez
nas firewalle.

Ilość firewalli strzegących dostęp do jakiegoś fragmentu planszy może sugerować, że to właśnie tam znajduje się System Core. Zdarzyło się jednak kilka razy, że była to zmyłka i całe zasoby zużyłem na atak na niewłaściwe miejsce, przez co cały proces się nie udał.

Należy pamiętać, że w przypadku dwukrotnego nieudanego włamywania się, kontener eksploduje i bezpowrotnie stracimy możliwość zrabowania go.


Poradnik do Hackowania



Krótki film przedstawiający włamywanie się do data site'a w NullSecu. Film nagrywany był na serwerze testowym i jest zbiorem kilku porad na temat włamywania się do trudniejszych kontenerów. Z góry przepraszam za brak wskaźnika myszy na filmie!

Poradnik z podstaw hackowania:
(Polecam pełny ekran HD)



Przykładowe plansze ataków na System Core


Rozpoczynamy analizowanie. Trafiła nam się duża plansza, bo i loot jest cenny. Ruszamy kilka kliknięć na przód, by rozeznać się w sytuacji


Po paru krokach natrafiamy na przyjazną ikonkę klucza. Zbieramy - przyda nam się.


Po kolejnych kilku krokach mamy pecha - Restoration Node. Nie odkryłem jednak do tej pory żadnych wirusów, więc postanawiam zaatakować ją, by nie wzmocniła odkrytych w przyszłości firewalli. Atak jest dosyć kosztowny więc klikam na ikonkę klucza z dolnego paska, który wykonuje po aktywacji trzy naprawy.


Parę kroków dalej znów pech. Jedną ścieżkę blokuje mi firewall. Gdy postanawiam wybrać inną od dołu - trafiam na kolejny. Decyduje się na atak górnego, gdyż jest szansa, że za nimi będzie System Core.


Przebijam się, jednak wciąż pusto. Po drodze znajduje jednak kolejny przydatny dla nas program, który ochroni nasz wirus podczas wybranego ataku na firewall'a.


Postanawiam ruszyć ku górze i w końcu bez problemu natrafiam na System Core. Miałem szczęście - tak duże plansze bardzo często usiane są Restoration Node'ami.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz